Skarp læseplan om kerneværdierne
App'en BibelTid har netop lanceret en ny læseplan med 10 korte refleksioner, der tager afsæt i IMU's kerneværdier.

Hvis du endnu ikke har fået downloadet app'en BibelTid til din mobil, er der nu endnu en god grund til at få det gjort. Der kommer løbende nye læseplaner i app'en og en af de netop tilføjede planer tager udgangspunkt i IMU's fire kerneværdier:
- Vi vil leve af dåb og nadver
- Vi vil leve af Bibelen
- Vi vil leve i bøn
- Vi vil leve i kærlighed
Sammen eller alene
Læseplanen består af 10 korte refleksioner, der med afsæt i forskellige centrale bibelvers giver inputs og stof til eftertanke om kerneværdierne og deres relevans i vores liv. Det er muligt at invitere andre til at læse sammen med en, så det er også en mulighed at følge læseplanen sammen som IMU eller smågruppe.
Du finder planen ved at søge på: "5 kerneværdier i kristendommen". Ved at læse et afsnit alle hverdage kommer du igennem hele planen på to uger. Det er altså en god investering.
Søndag d. 20/12 klokken 16 åbner IMU de viretuelle døre, og byder indenfor til...[mere]
Sydvestjyllands Efterskole var en af flere efterskoler, som havde et decentralt...
Niklas Vibe Lund er fritidsforkynder i IMU og brænder for, at det kristne...[mere]
38 IMU'ere var på pletten, da Videbæk IMU for nylig tog hul på efterårssæsonen.[mere]